تسلط بر هنر تولید محتوا: راهنمای نهایی برای ایجاد یک تقویم محتوای برنده

تقویم محتوا یا تقویم محتوایی یکی از ابزارهای سازماندهی محتوا در فضای مجازی است. این ابزار به تولید و انتشار محتوا نظم داده و آن را برنامه‌محور می‌کند. با خواندن این مطلب خواهید دانست که تقویم محتوا چیست؟ تقویم تولید محتوا به چه علت مفید است؟ چگونه تقویم محتوایی درست کنیم؟ در این مطلب، هر آنچه باید در مورد تقویم محتوایی بدانید برای‌تان خواهیم گفت.

"بدون تقویم محتوا، مانند رانندگی در تاریکی بدون چراغ جلو است. ممکن است در نهایت به مقصد برسید، اما هیچ ایده ای نخواهید داشت که چگونه به آنجا رسیدید." 

تقویم محتوا یک ابزار برنامه ریزی است که برای سازماندهی و برنامه ریزی ایجاد و توزیع محتوا در کانال های مختلف استفاده می شود. این به حفظ ثبات و همسویی با استراتژی کلی محتوا کمک می کند و تضمین می کند که محتوا برای جذب مخاطب و بهینه سازی موتور جستجو بهینه شده است. یک تقویم محتوایی با ساختار مناسب می تواند به ساده سازی فرآیند تولید محتوا، بهبود همکاری تیمی و در نهایت منجر به نتایج تجاری کمک کند.

تولید محتوا

تولید محتوا به بخشی حیاتی از هر استراتژی بازاریابی تبدیل شده است، زیرا روشی قدرتمند برای تعامل با مخاطبان، ایجاد آگاهی از برند و افزایش نرخ تبدیل است. با این حال، ایجاد محتوای با کیفیت بالا به طور مداوم می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص زمانی که چندین کانال و پلت فرم برای مدیریت وجود دارد. اینجاست که یک تقویم محتوا به کارتان می آید.

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوا که به عنوان تقویم سرمقاله نیز شناخته می شود، یک ابزار برنامه ریزی است که برای سازماندهی و زمان بندی ایجاد و توزیع محتوا در کانال های مختلف استفاده می شود. این به حفظ ثبات و همسویی با استراتژی کلی محتوا کمک می کند و تضمین می کند که محتوا برای جذب مخاطب و بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بهینه شده است.

تقویم محتوایی چه مزیت‌هایی برای صاحبان کسب‌وکارها دارد؟

 • تقویت برند: در تقویم محتوایی، نوع و زمان انتشار محتوای مربوط به کسب‌وکار را در پلتفرم‌های پیش‌بینی شده مشخص می‌کنیم. انتشار محتوا در موقعیت مناسب فرصت دیده شدن برند را فراهم می‌کند و باعث تقویت آن می‌شود.
 • ایجاد نظم: تقویم محتوا به تولید و انتشار محتوا نظم می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود اختلالی در کار با افراد مختلف، ازجمله نویسندگان، ویراستاران، استراتژیست‌ها و طراحان، در مدیریت محتوا ایجاد نشود.
 • تیم‌سازی محتوایی: تعریف مسؤولیت‌ها و شرح وظایف افراد مختلف در تقویم محتوایی چگونگی تعامل افراد با یکدیگر و نقش آن‌ها در مدیریت محتوا را مشخص می‌کند.
 • سازماندهی فعالیت‌های مربوط به محتوا: در تقویم محتوا، تمامی فعالیت‌های لازم جهت مدیریت محتوا را برای بازه زمانی مشخصی تعیین می‌کنیم. درنتیجه، با رصد چگونگی انجام فعالیت‌ها در آینده می‌توانیم از فراموش شدن برخی موارد جلوگیری کنیم.
 • دست‌یابی به تصویر بزرگ (Big Picture) محتوایی: تقویم محتوا دورنمای محتوای مربوط به کسب‌وکار را در آینده نشان می‌دهد. با این کار تحلیل نقاط قوت و ضعف در مدیریت محتوا آسان‌تر می‌شود.
 • شناسایی نقاط عطف محتوا: رویدادها یا تاریخ‌های مهم نقاط عطف محتوا هستند که آن‌ها را در تقویم محتوایی مشخص می‌کنیم. این نقاط عطف برای شناساندن کسب‌وکار به جامعه هدف بسیار تأثیرگذار هستند.
 • بازخوردگیری: تهیه تقویم محتوایی بازخوردگیری از فعالیت‌ها و اقدام پیشگیرانه و اصلاحی را در مدیریت محتوا امکان‌پذیر می‌کند.    

یک تقویم محتوا معمولاً شامل اطلاعات زیر است:

 • تاریخ و ساعت انتشار مطالب
 • نوع محتوا (پست وبلاگ، پست شبکه های اجتماعی، ویدئو، اینفوگرافیک و ...)
 • موضوع یا موضوع محتوا
 • مخاطبان هدف برای محتوا
 • کلمات کلیدی یا هشتگ های استفاده شده در محتوا
 • کانال ها یا پلتفرم هایی که محتوا در آنها منتشر می شود
 • وضعیت محتوا (پیش نویس، در حال انجام، برنامه ریزی شده، منتشر شده)

چرا داشتن یک تقویم محتوا مهم است؟

افرادی که با صنعت نشر آشنایی دارند صد در صد اهمیت تقویم محتوا را درک می‌کنند. روزنامه‌نگاران و ناشران موفق سال‌ها فعالیت منظم خود را مدیون یک برنامه‌ریزی دقیق هستند.

بهره‌وری کاری افزایش پیدا می‌کند

طبق قانون پارکینسون هر کار تا زمانی که برای آن تعیین شده طول می‌کشد. و این مدت ارتباط چندانی با میزان و ماهیت کار ندارد. از دید این قانون هر چه به مهلت نزدیک‌تر می‌شویم، اغلب احساس می‌کنیم تحت فشار بیشتری قرار می‌گیریم و انگیزه بیشتری برای انجام کار داریم. (آن درس خواندن‌های شب امتحانی را به یاد بیاورید)

این قانون به ما می‌گوید داشتن یک برنامه‌ریزی برای تعریف و دنبال کردن مهلت کارها، به سرانجام رساندن آن کار را برایمان بسیار ساده‌تر می‌کند.

تقویم محتوا یک تصویر کلی از حال و آینده به شما می‌دهد

تا به حال چیزی درباره "پرسپکتیو دید پرنده" شنیده‌اید؟ این اصطلاح معمولاً در معماری و فیلمبرداری استفاده می‌شود. دید پرنده این امکان را به ما می‌دهد که از نمای بالا همه چیز را زیر نظر بگیریم. در این زاویه چون شیء کوچکتر دیده می‌شود، می‌توان روی تمام ابعاد آن اشراف داشت.

 

چرا به یک تقویم محتوا نیاز دارید؟

 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مقاله

بیشتر بدانید!

با خواندن سایر مواردی که با این موضع مرتبط هستند

تولید محتوا

از خوانندگان تا شرکت کنندگان: نکاتی برای تشویق محتوای تولید شده توسط کاربر

تشویق مشارکت خواننده برای ایجاد یک استراتژی محتوای موفق ضروری است. با استفاده از رسانه‌های اجتماعی، مشوق‌ها، مثال‌ها، بازخوردها، و با پاسخ دادن به نظرات، می‌توانید فضایی ایجاد کنید که خوانندگان احساس راحتی کنند تا تجربیات و مشاهدات خود را به اشتراک بگذارند. این می تواند به ایجاد یک مخاطب درگیرتر و وفادارتر کمک کند و در نهایت منجر به موفقیت بیشتر برای محتوای شما شود. در این مقاله شما با نکات و استراتژی های لازم آشنا میشوید و میتوانید بلافاصله به کار ببرید.

بیشتر بدانید »
تولید محتوا

توسعه محتوا: استراتژی ها و بهترین شیوه ها

توسعه یک استراتژی محتوا برای وب سایت شما برای موفقیت در چشم انداز دیجیتال امروزی بسیار مهم است. یک استراتژی محتوا تضمین می کند که محتوای وب سایت شما با اهداف کسب و کار شما هماهنگ است و نیازهای مخاطبان شما را برآورده می کند.

بیشتر بدانید »